Kurczak Mały, czyli socjotechnika wyjaśniona:

    Kurczak Mały (Chicken Little) z 1943 r. to jedna z wielu krótkometrażowych produkcji Walta Disney’a. Jednak różni się od innych brakiem happy endu oraz poruszonym tematem, ponieważ skupia się na manipulacji społeczeństwem. Mowa o socjotechnice, którą w animacji przedstawiono za pomocą kreowania sztucznych wrogów, budowania atmosfery stanu zagrożenia, przedstawiania półprawd, jako faktów, czy wspierania się opłacanymi autorytetami, których zdania nie powinno się kwestionować. Czyli wszystkiego tego, na czym opiera się sprawowanie władzy przez rządy i media.

    W kontekście fabuły tej animacji warto przypomnieć, że Walt Disney przyjaźnił się[1] z Aldousem Huxley’em, autorem Nowego Wspaniałego Świata – antyutopii wydanej w 1932 r. Natomiast Huxley’owi zdarzało się cytować Ericha Fromma[2], autora wydanej w 1941 r. w USA książki Ucieczka od Wolności – poświęconej psychologii tłumu oraz przyczynom dojścia Hitlera do władzy. Dlatego można przypuszczać, że Disney mógł inspirować się m.in. tą książką.
    Skąd takie przypuszczenie? W tamtym czasie, jakim był okres II wojny światowej, realizował propagandowe zamówienia dla rządu USA[3], jednak Kurczak Mały był prywatną inicjatywą Disney’a. Początkowo w animacji lis manipulator miał korzystać z Mein Kampf[4], aby aluzja była wystarczająco czytelna, ale ostatecznie Disney zadecydował, że w rękach lisa umieszczona zostanie książka od psychologii. Dzięki temu animacja stała się ponadczasowym materiałem ostrzegawczym, chociażby przed manipulacją i mechanizmami, jakimi posługują się rządzący, żeby rozszerzać zakres swojej władzy nad jednostkami:


„Don’t believe anything you read, brother…” Chicken Little 1943r.


0 Responses to “

Kurczak Mały, czyli socjotechnika wyjaśniona:


  • No Comments

Leave a Reply