Fakty i mity na temat Iranu:

iran nastepny

Kilka faktów dotyczących Iranu, które w mediach są pomijane:

– Iran zamieszkuje 78mln ludzi. Jego mieszkańcy to w znacznej większości wyznający szyicki odłam Islamu Persowie, a nie Arabowie.

– USA, które od II wojny światowej praktycznie cały czas wspierają albo prowadzą działania militarne w różnych miejscach na świecie, zaliczyły do „osi zła” kraj, który przynajmniej od wieku nie był najeźdźcą w żadnym konflikcie.

– Warto zapoznać się z informacją, że zdanie „Izrael powinien zostać wymazany z mapy świata” budzi kontrowersje, ale również w dyskusjach o błędzie w tłumaczeniu wypowiedzi Ahmadineżada[1] [2].

– Przy okazji posiedzeń ONZ w Nowym Jorku, były prezydent Iranu kilkukrotnie spotykał się z przedstawicielami ortodoksów żydowskich na inicjowanych przez nich spotkaniach:

– National Geographic o społeczności żydowskiej zamieszkującej Iran (skupisko 25.000 wyznawców judaizmu – największe na bliskim wschodzie zaraz po Izraelu, w samym Teheranie znajduje się 25 Synagog):


– Około 64 procent studentów przyjmowanych na uczelnie w Iranie to kobiety. Przypomniała o tym Masoumeh Ebtekar, pierwsza w historii tego kraju kobieta na stanowisku wiceprezydenta[3].

– W ilości przeprowadzanych operacji zmiany płci na świecie przoduje Tajlandia. Drugi jest Iran. Opieka zdrowotna tego kraju w połowie refunduje koszt operacji tego typu (jako że homoseksualizm jest zakazany osoby o tej orientacji decydują się na zmianę płci, co najwyraźniej wspiera władza, ponieważ jest zgodne z prawem szariatu[4]).

– Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie posiada największe zbiory sztuki nowoczesnej i współczesnej zaraz po Europie i USA. Dzieła, zgromadzone kiedyś przez Szacha, wyceniane są na ok. miliard dolarów:

– W 1942r. Iran, będąc pod kontrolą aliantów, zapewnił pomoc polskim żołnierzom pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W wyniku ewakuacji z ZSRR, w Iranie znalazło się około 116 000 Polaków[5].

Dlaczego Iran ma powody, aby sprzeciwiać się polityce zagranicznej, prowadzonej przez USA:

– 22 sierpnia 1953 roku – CIA przeprowadziła zamach stanu (Operacja Ajax) wymierzony przeciwko demokratycznie wybranemu premierowi Iranu Mohammedowi Mossadekowi, który postanowił znacjonalizować wydobycie ropy naftowej*. Po przewrocie nowym premierem mianowano generała Faizollaha Zahediego, który został dyktatorem i marionetką USA[6]:
*autor nie popiera nacjonalizacji prywatnej własności. Natomiast sposób, w jaki British Petrol (wcześniej Anglo-Persian Oil Company) uzyskał monopol na wydobycie ropy naftowej w Iranie przed 1954r. nie miał nic wspólnego z legalnymi procesami wolnorynkowymi[7].

Dokument Planete CIA w Iranie:

– 1957 – powstaje SAWAK, tajna i brutalna policja odpowiedzialna za mordowanie, torturowanie i więzienie tysięcy przeciwników reżimu. SAWAK został utworzony z pomocą zachodnich służb wywiadowczych – brytyjskiej MI6, CIA oraz izraelskiego Mosadu.

– 5 czerwca 1963 – w wielu miejscach Iranu odbyły się masowe protesty przeciwko wspieranej przez USA autorytarnej władzy szacha Mohammada Reza Pahlawiego. W wyniku ostrej reakcji armii zginęło ok. 15 000 ludzi. Rozpoczyna się jeden z najkrwawszych okresów w dziejach kraju.

– grudzień 1978 – pięć milionów ludzi zgromadziło się na gigantycznej demonstracji, podczas której uczestnicy domagali się usunięcia szacha. W Teheranie armia strzela do demonstrantów (Czarny piątek).

– 4 listopada 1979 – radykalizacja antyamerykańskich nastrojów doprowadza do zajęcia ambasady USA w Teheranie przez tłum prowadzony przez kilkuset studentów[8].
    W ciekawy sposób historię Iranu oraz terror rządów Szacha opisał Ryszard Kapuściński w książce Szachinszach. Natomiast rosnący opór i radykalizacja nastrojów społecznych w Iranie, z perspektywy izraelskiego personelu, została przedstawiona w dokumencie Planete Iran – Izrael. Przed rewolucją:

– 22 września 1980 – po zmianie rządów w Iranie, kraj został zaatakowany przez Irak. Przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, które w tym czasie współpracowały z Saddamem Husajnem i szkoliły m.in. przyszłą organizację Osamy Ibn Ladena do walki z ZSRR na terenie Afganistanu[9].

Donald Rumsfeld i Saddam Husajn – nagranie ze spotkania w 1983r.

– 1980/1988 – W czasie działań wojennych Irak masowo używał swojego arsenału chemicznego przeciwko wojskom Iranu. CIA służyła informacjami wywiadowczymi dla podniesienia efektywności ataków. Odbyło się to przy milczącym poparciu krajów zachodnich, które broń chemiczną wcześniej dostarczyły Irakowi[10][11].

– 3 lipca 1988 – rakieta wystrzelona z amerykańskiego krążownika USS Vincennes, patrolującego Zatokę Perską, strąciła irańskiego Airbusa. Na pokładzie samolotu było 290 pasażerów + załoga. Nikt nie przeżył.

– 2001 – po wydarzeniach z 11 września 2001r. szyicki prezydent Iranu, Chatami udzielił poparcia USA w wojnie z reprezentującymi odłam sunnizmu afgańskimi Talibami. Dyplomacja irańska odegrała pozytywną rolę podczas konferencji w Bonn. Kilka dni później, prezydent USA George W. Bush umieścił Iran w „osi zła”, obok Iraku i KRL-D.

– Po 2002r., kiedy Stany Zjednoczone dokonały blitzkriegu w Iraku w oparciu o sfałszowane dane wywiadowcze, kolejnym agresorem został okrzyknięty Iran. Od tego momentu zachodnie media przedstawiają sytuację tak, jakby to Persowie cały czas grozili atakiem. Pomijając fakt, że grożą, ale najczęściej odpowiedzią na planowany atak ze strony USA czy Izraela.

– 17 luty 2008 – Rozpoczyna działalność Irańska Giełda Naftowa. Jest to jedyna giełda, na której można rozliczać się za ropę przy pomocy innych walut niż dolar. Podobne projekty miały uruchomić kraje takie jak Irak i Libia[12].

– 2010 – Hillary Clinton przyznaje w oficjalnej wypowiedzi, że największe finansowe wsparcie dla terroryzmu islamskiego pochodzi z sunnickiej Arabii Saudyjskiej[13][14]. Jest to o tyle istotne, ponieważ przez lata informowano, że głównym źródłem miał być szyicki Iran, pomimo że jego działania (wsparcie dla Hamasu, Hezbollahu, Armia Mahdiego) skupiają się na bliskim wchodzie, a nie – tak jak w przypadku sunnickich odłamów islamu, na ekspansji w świecie zachodnim.

– 2012 – Ośrodek Zwalczania Terroryzmu Akademii Wojskowej West Point rozwiewa powtarzane przez lata kłamstwo o rzekomej współpracy szyickiego Iranu z sunnicką organizacją Osamy Ibn Ladena[15].

– styczeń 2012 – Irański specjalista w dziedzinie atomistyki, profesor Mostafa Ahmadi Roshan, zginął w zamachu terrorystycznym przeprowadzonym w Teheranie. O zamach oskarżono agentów Izraela i USA[16]. Pod koniec 2010r. w Teheranie miały miejsce podobne dwa zamachy terrorystyczne, w których śmierć poniósł specjalista zajmujący się energią jądrową, a drugi został ranny. Oficjalnie wiadomo, że Mossad zamordował co najmniej 4 irańskich ekspertów w dziedzinie atomistyki[17], oraz jednego do spraw cybernetyki[18][19][20].

iran graffiti

   Jak widać ten wieloletni konflikt interesów na linii Iran – USA ciężko oceniać w czerni i bieli. Czy w takiej sytuacji można się dziwić, że aktualnie panująca tam władza religijna mogłoby mieć ochotę wejść w posiadanie broni jądrowej, żeby ostatecznie odstraszyć potencjalnych agresorów (o ile te doniesienia są prawdą[21])?

    Jedno jest pewne. W całym sporze na pewno nie chodzi o to, że w Iranie panuje ustrój polityczny, łączący elementy nowoczesnej demokracji z religijnym dyktatem i odrzucający prawa sprzeczne z naukami Koranu. Jest to wewnętrzna sprawa tego kraju. Jednak, jeżeli ktoś uważa, że szerzenie zachodnich standardów upoważnia do przeprowadzania interwencji, to powinien najpierw postawić pytanie: dlaczego Stany Zjednoczone nie wymogły przeprowadzania „demokratycznego porządku” u ich sojusznika – wahhabickiej Arabii Saudyjskiej, gdzie nie ma nawet zalążków demokracji i system jest o wiele bardziej opresyjny, a tym bardziej wobec osób o innym wyznaniu?

    Także zastanawiająca jest retoryka ze strony zachodu w kontekście możliwości posiadania broni atomowej przez Iran[22]. Zwłaszcza że krajem, który nigdy nie wpuścił Inspektorów Agencji Atomowej do siebie jest Izrael:

Dokument BBC Tajna broń Izraela:

    Według różnych źródeł, od momentu interwencji w Iraku zginęło około 1mln Irakijczyków[23]. I jak widać taka polityka zagraniczna prowadzona przez rządy USA jest obarczona licznymi błędami, a kolejnym prezydenckim kandydatem do Oscara za pierwszoplanową rolę aktorską powinien być Barack Obama. W końcu za utrzymanie Guantanamo, setki zamordowanych cywilów przez Drony oraz interwencję w Libii pokojowego Nobla już ma.0 Responses to “

Fakty i mity na temat Iranu:


  • No Comments

Leave a Reply